باورداشتها و معتقدات

عقاید و باورداشتهای هر قومی ریشه در عمق آن مردم دارد و هنگامی با دید باز و تفکری ژرف به مفهوم این اعتقادات توجه داشته باشیم، درخواهیم یافت که در هر کدام دستوری بهداشتی، اخلاقی و انسانی و مفید نهفته است که رعایت کردن آنها نه تنها مفید ولازمه زندگی می باشد، بلکه در نهایت در راستای رهنمود دادن به مردم آن قوم خواهد بود. حتی در افراطی ترین این دستورات راز و رمزی پنهان است. برخی از این باورداشتها را عبارتند از :

1.       آب چشمه اراز (Eraz) خیابان تختی خرم آباد غم و غصه را کم می کند. اراز یک نوع بیماری افسردگی است که بر اثر غم و غصه شخص دچار تنگی نفس می شود « شاید املاح و مواد معدنی مفیدی داشته باشد».

2.       آب جوش را نباید روی زمین ریخت. « معتقدند که پری ها را عذاب می دهد». آب جوش روی زمین ریختن اولاً گیاهان را می خشکاند و ممکن است موجودات مفید ذره بینی را از بین ببرد.

3.        اگر ظروف بلوری و چینی از کسی شکسته شود، خطری از خانواده دور شده است. «آرامش دادن به صاحب ظرف است ».

4.        برای اینکه هوش کودکان زیاد شود، روزانه باید یک عدد مویز بخورند.

5.        به دست و پای کودکی که هنوز نام علی(ع) را بر زبان نیاورده حنا نمی بندند.

6.        بچه کوچک را با عجله و ناگهان از خواب بیدار نمی کنند.

7.        نوزادان و کودکان خردسال را نباید در طاقچه و یا در بلندی بنشانند.

8.        چنانچه فردی در خواب ببیند که به زیارت امامزاده ای رفته است، حتماً در روز قبل ثوابی کرده و یا روز بعد خیری برایش پیش می آید.

9.                 چنانچه خانه مسکونی خود را تغییر بدهند قبل از اسباب کشی، یک لیوان آب و یک آیینه و یک جلد قرآن مجید در خانه جدید قرار می دهند.

10.   در مورد تعداد فرزند عقیده دارند « یکی کم، دوتا کم سه تا خاطر جمع».

11. در لرستان روزها بد و خوب دارند، یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه برای انجام کارهای خیر، نیک هستند.

12. در شب جمعه خانواده لرستانی دم پختی از برنج تهیه می بینند و اعتقاد دارند در این شب روح مردگان آزاد هستند و به لب بامها می آیند و انتظار آمرزش دارند.

13. زن تازه زاییده را نباید تنها گذاشت.

14. در شبه در وقت و به تنایی سر چشمه و یا سرآب نمی روند.

15. پوست سیر و یا پیاز و تخم مرغ را نباید در معابر ریخت، چون شر به پا می شود.

16. کوتاه کردن موی سر و صورت و ناخن گرفتن در شب را جایز نمی دانند.

17. هرکس آب به سگ و گربه بپاشد زگیل در می آورد.

18. وقتی مسافری عازم سفر است در طول آماده شدن برای رفتن به سفر نباید ظرفی شکسته شود.

19. هرکس در جمع و یا مجلسی پشت دیگران بنشیند در روز قیامت باید آن شخص را بر پشت خود سوار کند.

20. هرکس با صدای بلند بخندد که اشک از چشمانش جاری شود خاکش در غربت است.

21. هرکس هلال ماه نو را در آیینه یا در سطح آب پاک ببیند در طول آن ماه موفق است و بیمار نمی شود.

22. نگاه کردن با آیینه در شب رنگ صورت را زرد می کند.

 

/ 2 نظر / 45 بازدید
غریب دوست

آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش آمار وبلاگ یا وبسایت خود هستید؟ آیا به دنبال راه حلی ساده و عملی برای افزایش فروش محصولات خود دارید ؟ آیا از گران بودن قیمت تبلیغات یا فرستادن ایمیل تبلیغاتی خسته شده اید؟ در این مجموعه آموزشی به طرز کاملا عملی به شما یاد میدهیم : 1- چگونه پیج رنکمان را در گوگل بسیار سریع به 10 برسانیم . 2- چگونه بدون ارسال هیچ مطلبی در وبلاگ یا سایتمان روزانه بالغ بر 10000 بازدید کننده داشته باشیم. 3- چگونه بینندگان سایتمان را مجبور بدیدن تبلیغات خودمان و خرید محصولاتمان بکنیم و انگیزه آنها را بتحریک در بیاوریم. 4- چگونه بدون داشتن هیچ لیست ایمیلی شخصی افراد !!! سرور اصلی یاهو را مجبور به ارسال ایمیل تبلیغاتی INBOX ی كنیم 5- چگونه ده ها میلیون ایمیل را مطعلق به ایرانیان را جمع آوری کنیم و آنها را مجبور به دادن ایمیلشان بما بکنیم. بجای اینکه هزاران و میلیونها تومان برای تبلیغ سایت یا محصول خود به سایتهای پر بازدید بپردازی فقط مبلغ بسیار ناچیزی برای خرید این بسته آموزشی صرف کرده و جلوی ضرر و زیان را بگیرید. >>>> http://cdmc.mihanblog.com/post/534 <<&lt

نادر

سلام جالب بود به ماهم سربزن nadershop.com www.chamsangar-lorestan.blogsky.com www.chamsangar.ir